Українсько-македонські взаємовідносини почали розвиватись 23 липня 1993 року після визнання Україною державної незалежності Колишньої Югославської Республіки Македонія. Дипломатичні відносини було встановлено 20 квітня 1995 року шляхом обміну нотами між МЗС України і МЗС Македонії.

У червні 2000 року було відкрито дипломатичне представництво України в Республіці Македонія. У листопаді 2001 року було відкрито Посольство України в Республіці Македонія.

На даний момент Тимчасово повіреним у справах України в Республіці Македонія є Палагусинець Ростислав Васильович.

Посол Республіки Македонія в Україні –  Столе Змейкоскі.

УКРАЇНЦІ В МАКЕДОНІЇ

Місцями незначного компактного проживання етнічних українців у Македонії є її столиця – м. Скоп’є, а також міста Бітола, Охрид, Ресен, села Галичник, Делчево.

У Скоп’є офіційно зареєстровано дві організації, в яких є членами етнічні українці:

  • Товариство македонсько-української дружби та співробітництва (створене 22 листопада 1994 року). Голова – Голова Ванчо Георгиев.
  • Громада українців в Республіці Македонія ім. Лесі Українки (створена 26 березня 2004 року). Голова – Іван Сидоренко, заступник – Віра Чорний-Мешкова.

Більшість членів Товариства македонсько-української дружби та співробітництва — македонці, відомі діячі науки, культури та мистецтв, журналісти, представники ділових кіл тощо. Членами Товариства є близько 60 македонських громадян з числа етнічних українців.

Метою діяльності Громади є підтримка зв’язків з історичною Батьківщиною, збереження культурної спадщини і сприяння у поширенні української культури серед македонської громадськості.

ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Македонією здійснюється в рамках Угоди про вільну торгівлю, яка підписана сторонами у 2001 році.

Інвестиційне співробітництво між Україною та Македонією здійснюється на основі двостороннього діалогу, який у березні 1998 року був підкріплений Угодою про сприяння та взаємний захист інвестицій між Урядом України та Урядом Македонії.

Товарообіг товарів між Україною та Македонією за період 2005-2015 рр. за даними національних статистичних відомств (тис. дол. США):

Основу українського експорту товарів до Македонії у 2015 році склали чорні метали – 8,8 млн. дол. США або 68,0% від загального обсягу (прокат холоднокатаний та гарячекатаний, прутки гарячекатані); мідь і вироби з неї – 1,6 млн. дол. США або 12,3% (дріт мідний); реактори ядерні, котли, машини – 0,8 млн. дол. США або 5,9% (зубчасті колеса). Частка решти товарних груп в експорті становить менше 5%.

Основу імпорту македонських товарів в Україну у 2015 році становили тютюн і промислові замінники тютюну – 5,1 млн. дол. США або 42,4% від загального обсягу; електричні машини – 4,2 млн. дол. США або 34,3% (акумулятори електричні); фармацевтична продукція – 0,9 млн. дол. США або 7,2%; реактори ядерні, котли, машини – 0,7 млн. дол. США або 5,8%. Частка решти товарних груп в імпорті становить менше 5%.

ІНВЕСТИЦІЇ

Станом на початок 2016 року обсяг прямих інвестицій з Республіки Македонія в економіку України складає 1,7 млн. дол. США.

Найбільше інвестицій надійшло в 1990-их та на початку 2000-их років у 14 українських підприємств, в основному переробної промисловості (виготовлення харчових продуктів, оброблення деревини) – 39,2%, а також будівельної галузі – 5,0% та оптової торгівлі – 0,4%.

Разом з тим, протягом 2014 року спостерігалася тенденція з нарощування обсягу прямих іноземних інвестицій з України в економіку Республіки Македонія. Станом на кінець 2014 року цей показник сягнув 21,22 млн. євро.

Натомість, за підсумками 2015 року з України до Македонії надійшло всього 60 тис. дол. США прямих іноземних інвестицій.

У Македонії діє Український економічний клуб – неформальне консультативно-практичне об’єднання представників македонських ділових кіл та Посольства України в Республіції Македонія, створене з метою  сприяння розвитку двосторонніх відносин, зокрема в торговельно-економічній сфері.

Членами Українського економічного клубу є власники та керівники найбільш впливових македонських підприємств, зокрема АТ “Макстіл Скоп’є”, “ІГМ ТРЕЙД Кавадарці”, АТ “Граніт Скоп’є” , АТ “Алколоїд Скоп’є”, АТ “Фершпед Скоп’є”, АТ “Вітамінка”, АТ “Пелагонія Бітола”, АТ “Бетон Скоп’є” тощо.